bence…

hayata dair herşey…

Seni unutmayacağız

Posted by bence Eylül 2, 2006

ozkok.jpg

Küstah ABD askerlerinin Kuzey Irak’ta Mehmetçiğin başına çuval geçirdiği
olay Türkiye’de büyük infial yarattığında…

SEN
“Bu TSK’nın haysiyet
meselesidir” dedin. Ama
özür bile diletemedin.

AB ve ABD tezgahıyla Kıbrıs’ı Türkiye’den koparmak için uygulamaya konan Annan Planı karşısında…

SEN
“Hiç böyle çelişkiye düşmemiştim. Evet de, hayır da demem” diyerek tavır koyamadın.

ABD’nin Genişletilmiş Ortadoğu Projesi’ni bahane ederek Kuzey Irak’ta göz göre göre Kürt devleti kurması karşısında…

SEN
“Durumun değiştiğini kabul etmeliyiz“ diyerek ABD’nin isteklerine karşı durmadın.

ORGENERAL HİLMİ ÖZKÖK GÖREVİNİ ORGENERAL
BÜYÜKANIT’A DEVRETTİ

Şer odaklarının maskesi düşecek

Orgeneral Özkök’ten görevi alır almaz kendisiyle ilgili iddialara sert yanıtlar veren Yaşar Büyükanıt, güvenlik sağlanmadan Türk askerinin Kıbrıs’tan çekilmeyeceğini söyledi.

Orgeneral Hilmi Özkök, Genelkurmay Başkanlığı görevini Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a devretti. Genelkurmay karargahındaki devir teslim törenine, Cumhurbaşkanı Sezer, TBMM Başkanı Arınç, Başbakan Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Bakanlar ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da katıldı. Törene Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın verdiği sert mesajlar damgasını vurdu. Orgeneral Yaşar Büyükanıt konuşmasında, irtica tehlikesinin, “Cumhuriyet kurulduğu günden itibaren ortaya çıktığını” belirterek, “Halen de bu tehdit devam etmektedir” dedi. Askerlik süresi ve bedelli askerlikle ilgili söylentilere de sontayı koyan Büyükanıt, “Görev süremde bu konuda bana teklif getirilmesin. Bedelli askerlik beklentisiyle vatani görevden kaçanı bu ulus affetmeyecektir.” dedi.

Kıbrıs’tan asker çekmeyeceğiz

Büyükanıt şöyle devam etti: “Ülkemizde etnik milliyetçiliğe dayalı bölücü terör hala bir tehdidtir. Bu durum bizim mücadele azmimizi ve kararlılığımızı ortadan kaldıramayacaktır.” “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin iç siyasetle ilgisi olmamıştır ve olmamalıdır” diyen Büyükanıt kensiyle ilgili iddialara ise şöyle cevap verdi: “Şahsıma iki yıldır yapılmakta olan saldırılara yanıtımı bugün dile getirmeyi düşünüyorum. Şer odaklarının maskesi yakında düşecektir” Orgeneral Büyükanıt, Türk askeri varlığı ile ilgili olarak da Mehmetciğin kesin güvenlik sağlanmadığı müddetçe Kıbrıs’tan çekilmeyeceğini söyledi.

Tepkinizi ortaya koyun

Genelkurmay Başkanlığı Karargahında düzenlenen törende konuşan Orgeneral Hilmi Özkök, “Geriye dönüp baktığımda, görevini bitirmiş bir insanın huzurunu hissetmekte olduğumu öncelikle ifade etmek istiyorum” dedi. Özkök, geride kalan dört yılın, bir çok bakımdan yönetilmesi zor bir kriz ve değişim dönemi olarak tarihteki yerini alacağını belirtti. Özkök, “Türk halkı bölücü ve irticai faaliyetlere karşı demokratik tepkisini ortaya koymalıdır. Laikliğin garantisi Türk ulusudur” dedi. Orgeneral Hilmi Özkök konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemizin etki ve ilgi alanlarının da artık geçmişteki gibi sadece yakın çevresiyle sınırlı olmadığını düşünüyorum. TSK’nin bugün gelinen noktada, Balkanlardaki, Kafkaslardaki, Afganistan’daki ve Afrika’daki çeşitli barışı destekleme harekatlarına hesaplı riskleri göze alarak birlik göndermesinin sebebi, dünya barışına katkıda bulunmanın yanında, milli menfaatlerimizi korumak ve desteklemektir.” Tepkinizi ortaya koyun

Yolun
açık olsun!

2002 yılında Genelkurmay Başkanlığı’na getirilen Orgeneral Hilmi Özkök Türkiye’nin en çok eleştirilen genelkurmay başkanları arasında gösterildi. Bazı köşe yazarlarına göre ise askeri müdahalede bulunan genelkurmay başkanları bile bu kadar eleştirilmedi. İşte Özkök’ün tartışılan açıklamalarından bazıları:
n Özkök, ABD’nin Ortadoğu’yu sömürgeleştirme projesi olarak adlandırılan Genişletilmiş Ortadoğu Projesi’yle ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “Ortadoğu’ya demokrasi gelmesi benim güvenliğim için önemli. BOP tüm boyutlarıyla bakmak lazım.”

O da AB hayranıydı

* Yarım asırdır Türkiye’yi bugün git, yarın gel diye oyalayan AB konusunda da Özkök’ün ilginç görüşleri vardı: “AB üyeliğinde iki tarafın da menfaatı vardır. Hem AB‘nin hem Türkiye‘nin bu birlikten kazanımları olacaktır” (Milliyet) Hatta Özkök, AB’den tam üyelik için tarih beklenen 17 Aralık Zirvesi’nden önce hükümete uyarılarda bile bulundu: Dikkatli olunmalı hata yapılmamalı.

* Başbakan Erdoğan’ın ortaya attığı “Türkiyelilik” kavramının yılmaz savunucularından birisi de Özkök oldu: “Türk kimliğinin üst kimlik olmasından korkulacak ya da çekinilecek bir şey yok. Toplumu bir arada tutmak için herkes bir üst kimlik yaratmak zorunda. Herhangi bir ülkeden ABD’ye yerleşen bir kişiye nereli olduğu sorulduğunda, bu kişi “Ben US’im” diyor. Türk yerine Türkiyelilik deyince ne değişiyor? İkisi aynı şey”

Evet de demedi hayır da

* KKTC’nin kaderinin belirlendiği ve Annan planının oylandığı referandumda da Türkiye, Özkök’ten kararlı duruş sergileyen bir açıklama bekledi. Ancak Özkök şu açıklamayı yapmakla yetindi: Annan Planı 9 bin sayfalık bir plan. Buna “evet” ya da “hayır” demek uygun olmaz.

* Özkök’ün kariyerindeki en büyük yara kuşkusuz ki Kuzey Irak’ta 11 Türk askerinin başına ABD’liler tarafından çuval geçirilmesiyle açıldı. Özkök, bu olayda da kararlı bir tavır sergileyemedi. Özkök’ün konuyla ilgili şu açıklaması kamuoyu tarafından hayal kırıklığı ile karşılandı: Biz Türk-Amerikan ilişkilerine ve Türk ve Amerikan silahlı kuvvetlerinin ilişkilerine büyük önem veriyoruz. Her ikisinin de iki ülkenin menfaatlerine büyük katkısı olduğuna inanıyoruz. Ama bu ilişkilerin önemi kadar önemli olan bir şey daha vardır, o da milli onurumuz ve Türk silahlı kuvvetlerinin onurudur.

Yüksel MUTLU

Reklamlar

Bir Yanıt to “Seni unutmayacağız”

  1. essa; Bu böcükler galiba inisiye olmak ne demektir, bilmeyolar. Ya da türk gençliğinin eskisi okumayan, sorgulamayan, araştırmayan, burnunun doğrultusuna giden grup sanaryolar. Bouklenme padişahım senden büyük Allah var. Bizde ses çıkarmıyorsak, bir bildiğimiz var.Kafirin kafasının kesileceği zamanın geleceğini söz veren var. Son zamanlarda DÖNMELAR konusunda araştırma yapmaya başladım. Eyvah- eyvah-eyvah… Biz kimi dost kimi düşman bilmişiz?

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: