bence…

hayata dair herşey…

Biz Lübnan’ı tartışırken İngilizler Karadeniz’e çıktı!

Posted by bence Eylül 5, 2006

Bugün için “asker” sadece silahlı kuvvetler mensuplarını tanımlamaz. Artık dünyada sadece silahlı ordular yok; bilgi orduları var, kültür-sanat orduları var, ticaret orduları var ve medya orduları var!
Sömürgeciliğin mucidi olan İngiltere, askeri gücünü kaybettiği andan beri, ticaret ordularına ağırlık vermiştir ve artık işgallerini bu ordularla yapmaktadır. İngiltere’nin yeni versiyonu olan ABD ise askeri işgallere başlamakla birlikte, asıl olarak medya kültürü vasıtasıyla beyinlere yönelik büyük bir işgal harekatı sürdürmektedir.
Askeri ve ticari işgallere karşı koyabilmek için, Behiç Gürcihan’ın yıllar önce kullandığı ifadeyle artık “Beyinlerde de bir Çanakkale savunması oluşturmak” gerekmektedir.

Fakat, Türk halkının beynini “turizm gelirleri” afyonuyla uyuşturdular. Turizm vasıtasıyla hizmetçiliğe alıştırılan halk, topraklarının satışını da ülkeye döviz getiren, faydalı bir gelişme olarak görmeye başladı. Öyle ki, Türkiye’nin hukuk fakültelerinden yetiştirilen avukatlar, İstanbul’da ve Akdeniz sahillerinde yabancılara gayrımenkul satış büroları kurdu!

***

İngilizlerin ticari işgal ordularının amiral gemisi 1873 yılında Rotschild ailesinin büyük hissesiyle ve afyon ticaretinden elde edilen paralarla kurulan “Rio Tinto” adlı şirkettir. Bu şirket, şu anda Türkiye’nin bor rezervlerine gözünü dikmiş ve bu yolda önemli mesafeler kaydetmiştir. Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık yapmış kişilerle gizli maden imtiyaz anlaşmaları yaptığı bilinmektedir.
Skyes-Picot antlaşması ile Türkiye’yi parçalayamayan İngiltere, şimdi bu işi, dünya egemenliği kurmak yolunda büyük adımlar atan şirketleri vasıtasıyla denemektedir.
Ottoman Finance Company adıyla kurdukları şirket de aynı merkezden yönetilmektedir ve Türkiye’de kurduğu “Osmanlı Yapı” aracılığı ile Riva’dan 1 milyon metrekare arazi satın almıştır.
Tıpkı Osmanlı Bankası ile Osmanlı’yı çökerttikleri gibi değil mi?

***

Emekli Deniz Binbaşı ve Araştırmacı yazar Erol Bilbilik, Riva ve karşısında bulunan yerlerin üzerinde gerçekleştirilen yapılanmaların ABD’nin Büyük Asya Projesi kapsamında Türkiye’yi ve Rusya’yı kuşatmak amacıyla askeri bir üs oluşturma çabası olarak değerlendiriyor.
Bilbilik’e göre “ABD’nin esas projesi Büyük Ortadoğu Projesi değil. Projenin aslı Büyük Asya Projesidir. Büyük Asya Projesi içerisinde BOP vardır. Asya projesi bağlamında Kafkasya’nın kuşatılması gereklidir.”
Sesar Başkanı İsmail Yıldız ise “Bu bizim için 1. Dünya savaşında iki Alman gemisinin Osmanlı bayrağı çekip de Rus limanlarını bombalaması gibi bir olay. Bu siyasi ve askeri bir operasyondur. Diplomatik, askeri ya da istihbarata dayalı üs oluşturma gibi amaçlara hizmet edecektir” diyor.
İngilizler, 1913 yılında Harbiye nazırı Mahmut Şevket Paşa’dan da Kuveyt’te bir arazi ile birlikte Riva’yı istemişti. Durumu inceleten Mahmut Şevket Paşa öneriyi reddetmiş ancak 14 Haziran 1913’te bir suikast sonucu öldürülmüştü!

***

Bugün, aynı zamanda Sıvas Kongresi’nin 87’nci yıldönümüdür. Bugün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajında belirttiği gibi ”Milli sınırlar içinde vatanın bölünmez bütünlüğünün esas alındığı, milli iradeyi hakim kılmanın ve tam bağımsızlığın amaçlandığı Sivas Kongresi’nde, Kurtuluş Savaşımızın ilkeleri belirlenmiş ve temelleri atılmıştır.”
Erdoğan, Anadolu’nun her köşesinden temsilcinin katıldığı Sivas Kongresi ile Türk milletinin kaderine el koyduğunu, her türlü işgal ve müdahaleye canı pahasına direneceğini tüm dünyaya ilan ettiğini de söyledi.
Bunları söyleyen Erdoğan, Mahmut Şevket Paşa’nın satmadığı Riva’yı İngiltere’ye nasıl satıyor ve ticari gibi gösterilen işgale nasıl izin veriyor peki?

Arslan BULUT

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: