bence…

hayata dair herşey…

Avrupa’nın Türk’e hakaret listesi

Posted by bence Eylül 7, 2006

4 Eylül Akşamı AP Dışişleri Komisyonu, 6 ‘hayır’ oyuna karşılık 52 ‘evet’ oyu ile aşağıdaki kararları almıştır:

– Türkiye AB üyesi olmak istiyorsa, Ermeni soykırımını tanımalıdır.

– Ermeni soykırımını tanımak yetmez, “Pontuslu Rumlara ve Süryanilere de soykırım yaptığını” kabul etmelidir.

– Rum Kesiminin Kıbrıs’ın tamamını temsil ettiğini kabul etmeli, hava ve deniz limanlarını Kıbrıslı Rumlara bir an önce açmalıdır.
-Türkiye yaşayan farklı azınlıklara yaptığı hak ihlallerine son vermelidir.Dışişleri Komisyonu’nun özetlediğimiz bu kararları Avrupa Parlamentosu’nda 25-27 Eylül tarihleri arasında oylanacaktır.

Avrupa Parlamentosu(AP)’nun, Türkiye aleyhine daha önce aldığı kararlardan bâzıları şöyledir:

Kıbrıs konusunda:

– Türk hükümetinden, özellikle Kıbrıs’tan işgalci askeri güçlerin geri çekilmesini ister. (19.09.1996)
– Türkiye’den, Ada’nın askersizleştirilmesini sağlamak amacıyla Kıbrıs’taki askeri güçlerini çekmesini ister. (17.09.1998)
– Türkiye Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarının yüzde 37’sini yasadışı bir biçimde işgal etmektedir. (10.02.2000)
– Türk hükümetine, Kuzey Kıbrıs’taki işgal güçlerini geri çekme çağrısında bulunur. (15.11.2000)
Sözde Ermeni soykırımı konusunda:
– Türkiye’nin Ermeni soykırımı yaptığını ilan eder ve Türk hükümetinin bunu kabul etmesini ister. Türkiye’nin bu olguyu reddetmesinin Avrupa Birliği üyeliğinin kesin engeli olduğunu açıklar. (15.11.2000)
PKK ve Öcalan için:
– Türk hükümetine, PKK’ya ve diğer Kürt örgütlerine, Kürt konusuna şiddete dayanmayan ve siyasi bir çözüm bulmaları için ellerinden gelen tüm çabayı göstermeleri için çağrıda bulunur. (13.12.1995) – PKK başkanı tarafından tek taraflı olarak ateşkes ilân edilmesini memnuniyetle karşılar. (18.01.1996)
– Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Türkiye’nin doğusunda kısa bir süre önce sürdürdüğü askeri operasyonlardan ve Kürdistan’daki anlaşmazlığa barışçıl bir çözüm bulma yollarını aramayı reddetmesinden büyük kaygı duymaktadır. (19.09.1996)
– Bay Öcalan’a verilen cezayı lanetler ve ölüm cezasının kullanılmasına kesin muhalefetini tekrarlar. Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Bay Öcalan için alacağı karara uymaya çağırır. Bay Öcalan’ın idamının Avrupa’da güvenlik ve istikrar açısından önemli etkilerinin olacağına ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’yle bütünleşme sürecine zarar vereceğine inanır. (22.07.1999)
– Türk Silahlı Kuvvetleri Güneydoğu Anadolu’da Kürtlere karşı sürdürdüğü operasyonları durdurmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tüm Kürt örgütleri ile görüşmelere başlamalı ve Kürtlere hakları tanınmalıdır.
– Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Genel Müdürlüğü Türkiye Masası Şefi Alain Servantie, 20 Kasım 2000 tarihinde Avrupa Komisyonu Başkanı Roman Prodi adına PKK’ya bir mektup gönderdi ve Avrupa Komisyonu’nun azınlık politikasını anlattı. Mektubu, PKK’ya “derin saygılarını” sunarak bitirdi.
Ege’deki sorunlar için:
– Doğu Ege’de Kardak adası ile ilgili olarak Türkiye’nin provokatif askerî operasyonlarından kaygı duymaktadır. (15.02.1996)
– Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin bir üye devleti olan Yunanistan’ın egemenlik haklarını tehlikeli bir biçimde ihlâl etmesinden ve Ege’deki askerî gerginliğin artmasından ciddî biçimde kaygı duymaktadır. Yunanistan’ın sınırlarının aynı zamanda Avrupa Birliği’nin dış sınırlarının parçası olduğunu vurgular. (15.02.1996)

Patrikhane konusunda:
– Dünyanın her tarafındaki milyonlarca Ortodoks Hıristiyan için Konstantinopolis’teki patrikhanenin önemini göz önünde bulundurarak, Türk yetkililerine çağrıda bulunur. (24.10.1996)
– Patrikhaneye doğrudan bağlı olan Heybeliada Ruhban Okulu’nun derhal yeniden açılması çağrısında bulunur. (24.10.1996)

İşte “AB’ye hayır demeyen” her parti ve AKP, bu AB’ye Türkiye’nin egemenliğini devretmek için çırpınmaktalar.

Ey millet, uyan!

Hasan Demir

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: