bence…

hayata dair herşey…

GDO karşıtı etkinliklere destek

Posted by bence Ekim 8, 2006

logo.gif

GDO’ya Hayır Platformu’nun yürüttüğü GDO karşıtı etkinliklere destek vermek için ne yapabilirsiniz?

• Bilgi edinme hakkınızı kullanın. Günlük olarak en çok tükettiğiniz gıdaların, şüphe duyduğunuz tohum ve yemlerin listesini çıkararak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri kanalıyla bu gıdaların GDO’lu olup olmadığını sorabilirsiniz. Bilgi Edinme Yasası’na göre, yetkililer sizi 15 gün içinde konuyla ilgili bilgilendirmek zorundalar. (Tarım Bakanlığı İnternet sitesindeki başvuru formunu doldurarak bilgi edinme hakkınızı kullanabilirsiniz.) İnternet üzerinden başvuru yapma şansınız yoksa, şahıslar için ek1, tüzel kişiler için ek2 başlıklı dilekçe örneklerini doldurarak elden, iadeli taahhütlü mektup ya da faks (gönderi belgesinin saklanması koşuluyla) ile başvuru yapabilirsiniz.

İletişim bilgileri: Adres: Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Milli Müdafaa Caddesi, No: 20 Kızılay, Ankara
Telefon: 0 312 418 58 93 – 419 16 77 – 418 19 62 – 417 89 36 – 419 16 81
Faks: 0 312 419 16 80 – 417 71 68
E-Posta: bilgiedinme@tarim.gov.tr
Halkla İlişkiler ve Bilgi Edinme Merkezi

• Alışverişlerinizde mağazanın dilek/şikayet kutusuna ürünlerin GDO’lu olup olmadığını bilmek istediğiniz yolunda isteklerde bulunun. Ürünlerin üzerine GDO konusunda uyarılar konulmasını talep edin. Üretici ve satıcıların tüketicilerin talep ve ihtiyaçlarının göz önünde bulundurması gerektiğini ve kamuoyunun yarattığı baskı gücünün ne denli etkili olabileceğini unutmayın. Sürekli ürünlerini satın aldığınız gıda firmalarının ücretsiz tüketici servislerine aldığınız ürünün GDO’lu olup olmadığını sorun.

• Şüphe duyduğunuz ürünleri siz de bizzat Ankara İl Kontrol Laboratuvarı ya da Bursa Gıda Merkez Araştırma Enstitüsü’ne analiz ettirebilirsiniz. Ancak analizler ücret karşılığı yapılıyor. (Ankara İl Kontrol Laboratuvarı Müdürlüğü Tel: 0 312 315 00 89 Bursa Gıda Kontrol ve Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Tel: 0 224 246 47 21-22-23)

• Platformun yayınlarını dikkatle okuyarak çevrenizdeki herkese GDO’lar ve risklerinden söz edin, platformun yayınlarını okumalarını, GDO’lar konusunda bilgilenmelerini tavsiye edin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: