bence…

hayata dair herşey…

“Hayat kadınlarını siyasetçilerden daha güvenilir” bulmak

Posted by bence Kasım 26, 2006

Başlık çok kötü!!! Ama başlıktan da kötü olan, bu düşüncenin bir araştırma sonucu “veri” olarak ortaya çıkmış/çıkarılmış olması. Uluslararası Stratejik Araştırma Eğitim ve Danışma Merkezi Platformunun (USADEM) Türkiye’nin 15 ilinde 1900 denek üzerinde yaptığı “AB Sürecinde Türkiye’nin Sosyo-Politik Profili” konulu araştırmada, en güvenilir meslekler olarak %82 oyla öğretmenlik birinci sırada yer aldı. En güvenilmeyen meslekler konusunda %0.7 oyla mütahitler ve milletvekilleri yer alırken %31 oy ile hayat kadınlarının yedinci sırada yer aldığı “ortaya” çıktı/çıkarıldı. Hayat kadınlarının hemen ardından gazeteciler geliyor. Yani hayat kadınları mütehitlerden ve siyatçilerden daha güvenilir bulunuyor.

Alan araştırmalarının ve anketlerin ortaya koyduğu verilere kuşku ile yaklaşılması gerektiğine inananlardanım. Çünkü bu araştırmalarda asıl önemli olan soruların neyi bulmak üzere sorulduğudur. Dolayısıyla araştırmaya rengini veren cevaplar değil sorulardır.

Anketi hazırlayanların sorularından haberdar olmadığımız için, soruların yönlendiriciliği üzerine kalem oynatma imkanımız yok. Ankete katılmış kişilere belli meslekler sıralanarak seçim yapma hakkı tanındığını varsayarsak, onca mesleğin hepsinin sıralanma ihtimali söz konusu olmadığına göre, demek anketi düzenleyenler için “hayat kadınlığının” bir meslek olarak önceliğinin olduğu ortaya çıkıyor. Yani meslekler doktor ,öğretmen,diye sıralanırken mesleklerden bir meslek olarak hayat kadınlığı ilk on içinde kendine yer buldu/bulduruldu.

Değer yargılarını ortaya çıkarmak bakımından anketi düzenleyenlerin üç Hak dinin yasakladığı bu durumu “meslek” olarak sabitlemesini, metadolojik olarak parantez içine alsak bile, araştırmaya katılanların bu “mesleği” güvenilir bulmasını nasıl anlamlandıracağız?

Güven kelimesi eskiden emniyet kelimesi ile karşılanıyordu.Emniyet ise doğrudan namus, haysiyet ile bağlantılı bir kavramdır. Hayat kadınlığını namus ve haysiyet kelimeleriyle kolaylıkla ifade etmek mümkün olmayacağına göre, soruyu soranlar ve sorulara muhatap olanlar güven kelimesi ile belli ki mesleki güveni algılamaktadırlar. Böyle olduğunu var sayalım.Necip halkımız, öğretmenleri eğitici ve öğretici olarak güvenli bulurken; mütahitlerin yaptıkları inşaatlara, milletvekillerinin de ülkeyi yönetmelerine güvenmemektedir. Mütehitlerin güvenilir bulunmamasının sebeplerini anlamak zor değil. Neden zor değil? Birincisi parası olan herkesin yapabileceği bir meslek durumuna düşmüş olması, ikincisi depremin acılarının Veli Göçer’in şahsında mütehitlerin üzerine kalması.

Fakat hayat kadınlarını siyasetçilerden güvenilir bulmak, hem değer yargılarının tepetaklak olması bakımından endişe verici, hem de siyasetçilerin uğramış olduğu imaj kayması açısından endişe verici..Vekiller, bu kadar güvenilmez kişiler ise demek ki ortada temsil ile ilgili ciddi bir sorun var. Yani esasında bir marka gibi hangi partiye oy vereceğimizi seçebiliyoruz fakat,o markanın bize uygun bizim için faydalı olduğuna inandığımız ürününe ulaşamıyoruz.Yani vekillerimizi seçemiyoruz. Ya da milletvekillerini güvenilmez bulunuşunun sebebi siyasete güvenilmemesiyle bağlantılandırmak mümkün. Böyle olduğunda durum daha da vahim bir hal alıyor.

II-

Meslekleri karizmatik yapan medyanın ve dizi filmlerin onları bize sunma tarzı. Son yıllarda Manukyanın vergi rekortmeni olmasının haber yapılış tarzını asla unutmayın. Ölümünden sonra hayatı paylaşılamayan bir kıymet olarak sinemacıların kavgasına sebep olmakta ve biz bu kavgaların her aşamasından haberdar edilmekteyiz. Yani haberdar olmamak gibi bir şansa sahip olmaksızın, terörist bir üslup içinde haberdar edilmekteyiz. Bütün bunlara bir de filmlerdeki hayat kadınlarının, hayran olunacak karizmatik tipler olarak çizilmesini ilave ediniz.

Nerden nereye! Çok değil daha yirmi yıl önce “kötü yola düşmek olarak adlandırılan durum, artık miletvekilliğinin üstüne yerleşiyor/yerleştiriliyor anketler, “bilimsel araştırmalar” eşliğinde. Başka bir ifade ile esas “kötü yola” vekiller düşmüş oluyor.

Bu araştırmanın sonuçlarıyla birlikte “okuyabileceğimiz” iki haber daha vardı. Kalbi ve vicdanı olan herkesi insan olmaktan utandıran iki haber. Birisi -ki bu satırların yazarı bu haberin servis ediliş biçimine şiddetle karşıdır- on yedi aylık bebeğin uğradığı vahşet. Tek tesellimiz bütün Türkiye bu olaya tepki koyarken tek bir kalp idi. İnsan kalbi. Diğeri 92 yaşındaki bir kadın profesörün, Camilerde fuhuş yapılmasını öneren satırlarının davası. Dava alel acele beraat ile neticelenirken, bazı köşe yazarları bunu bilimin zaferi olarak sundu. Kutsala hakaretin bilimin zaferi olarak baş tacı edildiği bir ülkede elbette hayat kadınları “güvenilir” bulunacaktır.

Fatma K. Barbarosoğlu

Reklamlar

Bir Yanıt to ““Hayat kadınlarını siyasetçilerden daha güvenilir” bulmak”

  1. DeKaRT said

    Kadın kötüyola da düşse kadındır ve kendisine verilen duyguları kaybetmediğine inanılır. Günümüz gençliğinden de şeytana pabucunu ters giydiren siyasetçiden de bu nedenle güvenilirdir. Yazarın kadın olmasına rağmen bu kadar şaşkın olması biraz tuhaf. Sanırım üstün bir ırktan gelme 🙂
    Hayat kadınlığının yeryüzünün en eski meslek olmasını bir tarafa bırakacak olursak bu ülkede o kadar da kötü bir meslek sayılmaz. GDoğu Anadolu’nun mükemmel bir şehrinde Kurban kesilerek bir genel evin açıldığını hatırlamak zor değil bu ülkede. Aynı dönemde Adana’da bir camiin de Şampanya patlatılarak açıldığını hatırlarız. Kime neye inanacağnı bilmeyen toplumlarda hayat kadınları kendilerini hala temiz tutmayı başarabilmişlerse ne mutlu onlara. Neyse kişilikleri konusunda ke olumlu bölümleri yazmama gerek yok. Türkiye’deki çrpıklık daha da ortaya çıkmasın 🙂

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: