bence…

hayata dair herşey…

Su testisi Cola’ya emanet edilir mi?

Posted by bence Aralık 25, 2006

En çok ihtiyaç duyduğunuz şey nedir, bir düşünün… Evler, arabalar mı? Şan şöhret mi? Sakin bir dağ eteğinde huzurlu bir hayat mı? Etrafta sevdiğiniz insanlar mı? Bolca para mı? Kim olursanız olun, hayat görüşünüz ne olursa olsun, cevap bunlardan hiçbiri değil.

Çünkü kim olursak olalım, en çok ihtiyaç duyduğumuz şey “hava”. Her nefeste içimize çektiğimiz, Kanuni’nin “olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” dediği zaman teneffüs ettiği hava. Çok şükür, kirli ya da temiz, her yerde bol bol var. Şimdilik, kullandığımız hava için kimse bizden para da istemiyor.

Bir zamanlar “su” için de para istenmiyordu. Su, havadan sonra, gene kim olursak olalım, ihtiyacımız olan ikinci şey…

Bugün, su, iyi para ediyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar çeşme sularından soğudu. “Çeşme suyunu filtre edip için” diyen uzmanları duyan yok. Evlere plastik damacanalarla su alınıyor. Her eve haftada bir, iki veya daha fazla damacana. Su satma işi büyük bir ticaret haline geliyor. Su kaynakları alınıyor, satılıyor…

Yeni su sahiplerinizle tanıştıralım: Coca-Cola, Nestle, Danone

Son günlerde, su konusunda, dikkat çekici bir gelişme var. Dünyanın “gıda” “devleri” olan uluslararası şirketler, su kaynaklarımızı birer birer satın alıyorlar. Akşam gazetesinde yayınlanan bir habere göre, yabancıların suyun başını tutma şeması şöyle:

• “Nestle, Sapanca’da yeni bir su kaynağı aldı.
• Gene Nestle, Erikli Su’nun yüzde 60’ını satın aldı.
• Nestle, Pure Life Su’nun da, şu andaki üreticisi.
• Coca-Cola Adapazarı-Sapanca bölgesinden Mahmudiye Su’yu satın aldı. Mahmudiye Su’nun adı, Doğazen olarak değiştirildi.
• Gene Coca- Cola, Bursa’da aldığı bir kaynakta yapacağı üretimi Damla Su adıyla pazarlayacak.
• Gene Coca- Cola’nın, Istrancalar’daki Saneta Su’yu da almak istediği kulislerde konuşuluyor.
• Coca-Cola halihazırda tartışmalı su markası Turkuaz’ın da üreticisi.
• Danone ise, şu anda Hayat ve Şaşal markalı suların üreticisi.”

Suyumuzun sahiplerini biraz daha yakından tanıyalım

Coca-Cola’yı hepimiz yakından tanıyoruz. Ramazan sofralarımıza kadar giren, Urfa’dan Edirne’ye her yerde “sevilen” bir numaralı “içeceğimiz”. En büyük içme probleminin kaynağı. Diğer içme problemleri –bira, rakı, şarap ve diğer alkollü içecekler- belli bir yaştan sonra içiliyor. Ama Cola, 7’den 70’e herkesin elinde. Neden bağımlılık yaptığı sorusuna cevap aranıyor. Belki de kokainin elde edildiği bitkiden yapıldığından? İçindeki şeker – büyük ihtimalle Cargill’den satın aldığı, transgenik mısırdan üretilmiş mısır şekeri- çocukları, genç, yaşlı hepimizi hasta ediyor.

Nestle de milletçe en “sevdiğimiz” şirketlerden. Her biri çocukların midesine bomba gibi düşen gofretlerin, çikolataların, şekerli mısır gevreklerinin üreticisi. Cargill’in mısır şekerini de, ABD’den gelme, büyük ihtimal transgenik soya yağını da çoğu ürününde kullanıyor. Hazır çorba ve et sularında “Çin Lokantası Sendromu” denen hastalığa yol açan MSG- mono sodyum glutamat- kullanıyor.

Danone’yi de yakinen biliyoruz. “Sağlık” denince aklımıza ilk gelen şirket. Nedense, ürettiği yoğurtlar bir türlü ekşimiyor. Kendi anneannelerimizden biliyoruz, gerçek yoğurt bir haftada ekşir. Ama Danone’nin yoğurtları bir ay sonra bile ekşimiyor. Yoğurt ülkesinde bir yabancının “yoğurtçu” olması da ayrı bir mesele… Çocukları “büyüten”, “boylarını uzatan” dost bakterilerle dolu mini minnacık sevimli paketlerdeki yoğurtlarının neden o kadar pembe renkli olduğunu, neden öyle buram buram koktuğunu merak ediyoruz. “Peki büyükanne, senin kulakların neden o kadar büyük?” diye soruyoruz.

“21. yüzyılın en stratejik kaynağı su olacak”

İnsan ister istemez bu dev gibi büyük “gıda” şirketlerinin, neden suyumuzla bu kadar ilgilendiğini merak ediyor. Bu uluslararası şirketler, öyle yaş tahtaya basmazlar, diye biliyoruz çünkü. Planlar dışarıdan yapılıyor, burada uygulanıyordur. Konunun uzmanları, verdikleri cevaplarla bu merakımızı gideriyorlar.

Doç. Dr. Yücel Acer, bir makalesinde şunları yazıyor: “Yerkürenin yüzde 70’i suyla kaplı olduğu halde, bunun yalnızca yüzde 2,5’i tatlı su olup, tatlı su kaynaklarının da yüzde 70’i kutuplarda donmuş olarak bulunmakta. Tatlı su kaynaklarının yüzde 30’luk kesiminin büyük bölümü de ya toprakta nem, ya da yerin ulaşılması olanaksız derinliklerindeki yeraltı su kaynakları halinde bulunmakta. Bir başka deyişle, dünyanın toplam tatlı su kaynaklarının yüzde 1’inden az bir bölümü insan kullanımına elverişli durumda.”

Her yerimiz suyla çevrili olsa da, içme suyu kısıtlı. 21. yüzyılın en stratejik kaynağının su olacağı söyleniyor.

Küresel ısınma, suyu daha da değerli yapacak

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE) İşletme Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Cemal Zehir, dünyadaki mevcut şartlar devam ettiği takdirde 2025 yılında 37 ülkede çok ciddi kuraklık yaşanacağının tahmin edildiğini söylüyor ve ekliyor “Dünyamızın yakın bir gelecekte biraz daha ısınması, yağışsız kurak bir periyoda girilmesi, su tüketiminin de buna bağlı olarak artması söz konusudur. Bu sebeple bütün ülkeler, tatlı su kaynaklarını özel bir itinayla koruyacak tedbirleri almaktadırlar.”

2020’li yıllarda su sorunları yaşanabilir

Habercionline sitesinden Murat Dağdeviren’e yaptığı açıklamalarda Yrd. Doç. Dr. Cemal Zehir, hızlı nüfus artışı ve küresel ısınma dolayısı ile 2020’li yıllarda su sorunları yaşanabileceğini ifade ediyor: “Türkiye ve Ortadoğu çevresindeki su kaynakları ihtiyaçları karşılamaktan uzak bulunmaktadır. Bölgede ciddi bir su sıkıntısı vardır. Bu durum gelecekte bölgede patlak vermesi muhtemel savaşların önemli potansiyel nedenlerinden biri olabilir. Ortadoğu, artan nüfus ve azalan kaynaklar nedeniyle su kıtlığından zarar görecek tüm bölgelerin en duyarlılarından birisidir. Sıcak savaş ortamının eksik olmadığı Ortadoğu bölgesinde su savaşları tezlerini eleştirsek bile, geleceğin bütün çatışmalarında etkili olacak faktörlerin önemlilerinden birisi de su meselesi olacaktır.”

Stratejik kaynaklar kimin elinde olmalı?

Uzmanlar dikkatimizi suyun önemine çekiyor. Isınmayla birlikte gittikçe değerlenecek olan, bu kadar önemli bir kaynak, icraatlarından kuşku duyduğumuz, halk sağlığını umursayıp umursamadığı belli olmayan “yabancı”lara verilir mi? Ya Türk hükümeti bir gün Hindistan’daki gibi Coca-Cola’yı yasaklamaya çalışsa, Cola elindeki su kaynaklarını gene de hizmetimize verir mi? Verse, içilebilir durumda olur mu? Ortadoğu’da su konusunda bir anlaşmazlık çıksa, çok uluslu, uluslararası şirketler, hangi ulusuna kendini daha yakın hisseder?

Su, hayatımız için en önemli ikinci şey… Birincisi hava. Suyun sahibi kim olmalı sizce?

İyibigi

Reklamlar

8 Yanıt to “Su testisi Cola’ya emanet edilir mi?”

 1. ahmat said

  sen ne yapmaya çalışıyorsun.o kadar insana sen m
  i bakıyorsun.o şirketle olmasa millet aç kalır.iyiki varlar.

 2. Essa; Der ken zaman biter ve mizan kurulur! Ey insan ben size düşünebilme yeteneğinin yolunu verdim mi?
  — A Be n Ahmed abim, Siz yine aynı bu sitede yayım lan mış olan, bilinç altı reglamlar yazısını okumadı muz mu dediniz! Sözde uyuşturucu yasak ülkemizde, çok komiğiz çok!
  Neyse değerli ordum, eğer su konusunda Allahın izni ile para kazanmak isterseniz İnşallah bir araya geliriz ve bu konuyu istihşare ederiz.
  Yaptığım çok güzel araştırmalarım var bu konuda, arzu ederseniz eğer tabi ki!
  Bu arada essakın okuma! İsimli porojemede beklerim sizleri. Örenek isterseniz, okudklarınıza geri dönerek dikkat edersek. Arzuyu niye ediyoruz?Kısaca birinci eleştriyi yapan ahmed abem sizin şu; “sen ne yapmaya çalışıyorsun.o kadar insana sen m
  i bakıyorsun.o şirketle olmasa millet aç kalır.iyiki varlar”. eleştirinize istinaden bende şöyle söylüyoruz. İnsan dilinin altındadır, konuştuğu zaman onda yılan mı var çıyanmı var hepsi dökülür. Çok komiksiniz siz galiba ALLAHI tanimiyorsünüz mü. Haşa Koca karı kolaka Allah mı ki, o kadar insana bakıyor.
  Size bir soru, çok basit bir soru yazdıklarınıza istinaden. Eğer birazdan yazacağım parayı koca colaya değilde kendi milletimize versek ne olur.

  Örnek: Şimdi ben gittim herhangi bir yerden bir buçuk milyon a koca cola aldım.
  Ülkemizin en az yüzde kırık beşi cola içiyor mu.
  Yetmemiş beş in , yüzde kırık beşi ne yapar?
  o yüzlerden kırık beşlerden sebep, günde iki bindirdik sırtımıza kafirin lağımlarını ytl den
  günlük kaç para?
  on günde ne kadar kaçsanız da ölüm sizi yakalayacak eşitliği
  ayda ne kadar , ve artı eşittirde yılda ne kadar toplar para yapar?
  Vergisini veriyor mu sunuz mu?
  Rmüsün kardeşim, rmüsün.
  Mantık:
  75 milyon yüzde 45
  …… milyon x en az 1,buçuk
  = Ne kadar yapar.
  Am anaan , Bizler mevlana hz lerinin sözlerinni anlamıyoruz ki, matemetikten anlıyoruz.
  Körler çarşısına ayna satma, sağırların çarşıya güzel (gazel, nutuk, söyleşi, fıkra, makalhele, öykü,hikaye, parzul…vs.vs..vb.vb.) atma! Der..
  Essa……

 3. Hu; bide sayın sizce sitesi sorumluları, bence bu sitede yaptığım yorumların hepsi gulu gulu nette çıkması gerek. sizce?
  Örneğin Başka bir savaş meydanında yaptığım Sinem Caymaz Cüd adlı yazar ile savaşımın yazıları, aynı hiç değiştirilmeden, goooooogle eee arama motorunda yayımlanmış. Aman Mü?Ne müne yorulduk artık, eğer bu işi harbice yapıyorsanız, lütfen oyunu kurallarınca oynayalım. Eğer isteklerim olmaz ise size rest çekiyoruz, bir daha bu siteye girmeyi düşünmüyoruz.
  Birinci isteğim şu.
  İmkanınız var ise, sitede şöyle bir bölüm açıverin, yönetiminide ben görevlenmek istiyorum.
  Aaa ben size neden bu projemi açıklıyoruzm ki, en iyisi size ortaklık teklif edelim.
  Gene uzattık şeyi ya, neyiydi unuttum, he lafı!, uzattık…
  Yorumların şu kadar süre içinde yayımlanacak diye bizleri uyarmamışsınız, niye ben şimdi sizin bu yazdıklarımın yayımlanmasınımı bekleyeceğim…
  delimiyim neyim ya, oturmuşum makinelerin başına kim olduğunu bilmediğim adamlar ile yazışıyoruz. En iyisi gideyim işimin başına. Paraya ihtiyacı bulunan var mı? Varsa essa..

 4. nevziye said

  tebrik ederim. çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Artık savaşlar ülkeleri yok etme politikası bu şekilde ilarliyor. Ben kesinlikle eve cola. danone. ve nestle nin ürünlerini sokmuyorum. çok uzun zamandır. nestle hakkında bende genetiği bozuk ürünler kullanıyor diye duymuştum..Tşkler.

 5. ajdar kadar olamiyorsun matla 😀 eger beynini bu tür sacmaliklara degilde teknolojiye verseydin su anda türkiyenin yarisi yazdiklarini okuyordu… züt- dershi men men degil ama hende olur hadi 😀 bunu cözebilecegini sanmiyorum ki cözersen gercekten potansiyel vardir sende.

 6. Essa, gereksiz diyorsam öylemidir acaba?. Uzun süredir yorumlara bakmamıştım. Bir göz attım baktım siz birşeyler yazmışsınız. Aman allahım gülmeye başladım. Ya harbiden çok komiksiniz. Anlaşılan sizin işiniz gücünüz bitmiş. Neyse lafı uzatmayalım da bakın ne diyeceğim. Osmanlının şanlı padişahlarından, yavuz sultan selim, sanata ve sanatkara çok önem verirdi.Belirli zamanlarda yetenekli insanları saraya toplar ve hünerlerini izler ve mükafatlandırırdı. Kendini yetenekli görenlerin arasındada bir de, uzaktan iğne deliğinden ip geçirebilen adam var mış. Neysee adam padişahın huzuruna çıkmayı çok istiyor ve sonunda padişahın huzurunada çıkıyor.
  Padişaha marifetini gösteriyor, gerçektende uzak mesafeden iğnenin deliğinden ip geçiriyor. Padişah hayretlik içinde kalıyor ve emir veriyor.Vezirlerine diyor ki; bu adama kırk altın ve kırk da sopa vurun diye emir verir.
  Tabi herkes merk ediyor. Tamam kırk altını anladık da, kırk sopa niye diye sorarlar. Cevabı şu olur.
  Bu kadar hünerini ve yetenklerini boş işlere harcadığı için, kafasını boş şeylere yorduğu içinde kırk sopa vurun der!
  İmdi kardeşim, ne söyliyim ki sizede siz mutlu olasınız. Yani imdi işim gücüm bittide Gereksiz diyorsam öyledir adında birinin yazdığı kelime oyunlarına mı kafa yorayım. Bilirsin zamanımzın en büyük hilelerinden biri de bulmacalardır. Neden diye sorarsanız. Şöyle örnek vereyim. Yandaki, resimde ki, fotoğraftaki, sanatçının adı nedir? Banane sanatçısından! Ya da; aşağıdaki futbolcu kimdir. Başlarım aşağıdakine gibi örnekler. Bunun yerine neden şöyle sorular sorulmuyor. Ülkemizde en az birmilyon kamu kuruluşu vardır ve hepsinde tanesi en az yedi milyar( Yeni para yedi bin yeni türk lirası) a mal olan put vardır. Toplamda kaç para yapar?Ülkemiz senede sikaraya kaç para veriyor. Ülkemiz senede kafirin malına bütçesinin ne kadarını harcıyor. Ya da ; hiç kimse görmek istemeyenden daha kör değildir sözü kimindir. Veya Bir Ülkenin başına geçseydim, önce o ülkenin konuşulan dilini sorgulardım, sözünü kim söylemiştir. Şeklinde sorular neden sorulmuyor. Neyse bende sizi kırmamaya çalışayım ve sizin istediğiniz cevabı yazmış olayım.

  Birgün adam ile çocuğu ormanda gezmeye çıkarlar. Manzaranın en hoş olduğu yerde, babası çocuğuna şöyle söyler.
  Bak oğlum ne kadar güzel bir manzara, ne kadar mükemmel!
  Oğlu babasına şöyle cevap verir.
  — Ya hani baba, ben ağaçlardan başka birşey göremiyorum!
  Essa 2 yüz istihbarad C:D(aa Sinem Caymaz Cüd)

 7. Birde; rica etsem şu sembolleri kullanmayıveriniz lütfen.

  Eğer niye diye sormak aklınızdan geçerse, bende şöyle bir soru soracağım.

  Son günlerin çok anılan bir mankenin ismi Neden Simge Tertemiz?
  Essa 2 yüz istihbarad C:D (aa sinem Caymaz cüd)

 8. z_13 said

  çok heklısınız . kimsenin aklına suu soru gelmio muu? israil ufacicik bir ülke olmasına rağmen nasıl oluyo da amerikaya lafını geçiriyo? dunya ticareti adamların elinde de ondan

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: