bence…

hayata dair herşey…

Gazinin isyanı ve İpsiz Recepler karışınca…

Posted by bence Ocak 16, 2007

KAHRAMAN gazilerimize karşı bitmemesi, tükenmemesi gereken minnet borcumuz vardır. Eğer onların kadir kıymetini bilemezsek, başlarını önlerine düşürürsek bu vatan bize haramdır…
Ve ne yazık ki;
Kahraman gazilerimiz, boyunları eğik, mağdur durumdadırlar!.. http://www.kuvvaimilliye.net/ adresinde yayınlanan bir yakınmayı aynen yansıtmak istiyorum..
“Roketli saldırısı sonucu 02/11/1989 da Hakkari Çukurca”da vuruldum ve ağır yaralı olarak bir dizi ameliyata alındım. Askeri hastanenin raporlarında da belirtildiği gibi vücudumda çıkarılması mümkün olmayan 16 adet şarapnel parçası mevcuttur. Vücudumda 16 tanesi göğüs ve akciğer çevresinde olmak üzere, 3 tanesi elimde 19 adet şarapnel parçası bulunmaktadır.
O zaman göğüs boşluğumdaki şarapnelleri operasyon yapılırsa ölürsün diye çıkarmak istemediler. Elimdeki şarapneller de çıkarılmadığı gibi halen sağ el parmaklarımda hareket kısıtlılığı ve his kaybı mevcuttur.
O zamandan beri çok yoruluyor, biraz yürüsem tıkanıyorum. Sağlık şartlarıma uygun sabit bir iş bulamadığımdan; eşim oğlumu da alıp beni terk etti ve boşadı. İmkânsızlıklar yüzünden 9 yıldır oğlumu göremiyorum. Şu anda bir hayvan ahırından beter bir viranelikte elektriksiz, susuz bir şekilde eğer onun bunun yardımıyla yaşamak denirse yaşıyorum.
Geçen 17 yıl zarfında kapısını çalmadığım devlet dairesi kalmadı. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanlığı vb… 3 – 4 kez GATA’da sıhhi kurula girdim. Raporlarım Emekli Sandığı’nca “Organ kaybın yok, sen gazi değilsin” denilerek kabul edilmedi. KEŞKE KOLUM BACAĞIM KOPSAYDI. Bana ne bir sağlık karnesi, ne bir gazi kartı ne de sosyal bir hak verildi. İnanın hiç kimse beni ciddiye almadı.
Hani bu ülkenin Başbakanı; “Terör mağduru er ve erbaşlara, devlet kadrolarında istihtam da öncelik tanınacaktır” demişti. Nerede kaldı bu genelgenin geçerliliği? Maalesef lafta kalmış.
Sizlere soruyorum; BENİM SUÇUM, Kahraman Mehmet’in kanıyla çizdiği kutsal sınırları korurken bölücü hainlerce vurulmak mıydı? Ben oraya dünyanın en şerefli işini yapmaya gittim. Gerekirse şu yarım halimle bile bu bayrak ve bu toprak için gözümü kırpmadan ölüme giderim.
Maalesef devlet bana sahip çıkmadı, artık bir dilenci gibi yaşamaktan bıktım, tek çare canıma kıymak gibi geliyor bana! Başvurduğum her kapı tek tek suratıma kapatılınca yaşama umudumu tümüyle yitirdim bu da yetmezmiş gibi ailemi ve çocuğumu da kaybettim.
Hepsinden kötüsü bir PKK itirafçısı kadar dahi değerim yok. Adamlar onca askeri şehit edip yaraladıktan sonra teslim olarak; estetik ameliyatından tutunda, sosyal güvence altına alınarak, kadrolu bir iş ve yepyeni bir hayat veriliyor.
Vatan savunmasında görev alıp hayatını tehlikeye atmış benim gibi gazilere yapılan bu tür haksızlık toplum hayatında da karşılığını bulmakta ve VİCDANİ REDCİ olarak bilinen bir kısım insanların seslerini daha çok yükseltmelerine sebebiyet vermektedir.
Sağduyulu vatandaşlarım önce Rabbim’e, sonra sizlere güveniyorum. Bana hayata bağlanma şansı verin, bana sırt verin. 18 yıl önce size kanımı dökerek hizmet ettim ve sırt verdim, siz de bana ONURUMU verin. Saygılarımla… Önder Oğuz”
Söylenecek söz bulamıyorum ilgililer bu kahraman evladımızla 0535 245 75 04 nolu telefonuyla irtibat kurabilirler..

İpsiz Recepler karışınca...
Milli Mücadele’nin eşiz kahramanlarından birisi de Rize’nin efsanevi kahramanı İpsiz Recep’tir… Recep Reis’in her dönemi destanımsı hayatından taşan hikâyeler hâlâ Kafkaslar’da sınırlarımızın ötesinde bile hayranlıkla dolaşır… Emice diye de anılan İpsiz Recep Reis’in hayatını Orhan Keçeli’nin önayak olması ile ünlü araştırmacı Ergun Hiçyılmaz kitaplaştırmıştı, okumanızı tavsiye ederim.
Bu arada bir yanlış anlama ortaya çıktı ve bu durum, ülkemizin göz bebeği askerlerinden, emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu’na üzüntü verdi… Sayın Pamukoğlu, gene Kurtuluş Savaşı Kahramanlarından olan dedesi Osman Bey’in Milli Mücarelesinden kesitler yansıtan bir kitap yazdı… Ayandos adlı kitap bir aydır piyasada. Bu kitapda Kastamonu çevresinde geçiyor ve Rum çetelerin zulmünü de aktarıyor… Çeteci Yako ve işbirlikcisi Recep, sayfalarda yer alıyor. Bu Hain Recep’in lâkabı da “İpsiz” diye geçermiş. Kastamonu yöresindeki “İpsiz” le Rize’li Kahraman Recep Reis’in bir ilgisi yok. Ama ne yazık ki, meseleyi çarpıtanlar iki Recep’i karıştırıp Pamukoğlu Paşa’yı tedirgin ediyorlar… Bence her iki eseri de okuyalım ve kahramanın ruhunu ve Paşa’yı taciz etmeyelim!..
Behiç Kılıç

Reklamlar

2 Yanıt to “Gazinin isyanı ve İpsiz Recepler karışınca…”

 1. kerem said

  ayan beyan adam hakaret etmis. hic carpitmasin. pasayi kiniyoruz.

 2. Gürhan Tanga said

  Osman Pamukoglu pasanin AYANDON son kitabinda ki ipsiz Recep´le Milis yüzbasi Ipsiz Recep cok farkli kisiler. Maalesef insanlar ya okumuyor ya da okuduklarini anlamiyorlar. Ve böylelikle Karadeniz de oynanmak istenen oyuna kulakdan duyma bilgilerle ortak oluyorlar.

  Kastamonu göynük civarinda ki bir köyün degirmencisi ipsiz Receple Rizeli Ipsiz recep nasil ayni kisi olur. Iste is saptirilinca bal gibi oluyor.

  Hala direnen ve pasayi kiniyoruz diyenler var maalesef. PKK ya karsi 713 günün 700 gününü daglarda askerleriyle birlikte geciren ve catismalara bizzat katilan pasamiza layik görülen bu iftira maalesef hainlerin agzina yakisir .

  Lütfen kitabi iyi okuyun ve sonra konusun iyi okumanizada gerek yok söyle bir göz gezdirseniz durumu kavrayacaginizdan eminim ,ama anlalamamazlikda israr eden olursa yuhhh derim baska birsey degil.O kisiler ya gaflet icindedir ya da akil sagliklarindan süphe ederim.Bu gün bile isminin önünde Ipsiz sifati olan yüzlerce kisi vardir karadenizde bende o bölgenin insaniyim en az bildigim adinin önünde Ipsiz olan 3 kisi var kendi köyüm ve civarinda.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: